שמאות מקרקעין – חלק ב'

בניוזלטר הקודם דיברנו על נושא השמאות, מספר נושאים חשובים שניתן ללמוד ממנה ואת מי היא משרתת. הפעם, נדון במספר נקודות חשובות נוספות הנוגעות למימון נכס בהסתמך על שמאות שכל משקיע חייב לדעת.

שווי הנכס – מספר קדוש או נתון לדיון?

כאשר נסמכים על שמאות לצורך קבלת החלטה על רכישה או כדאיות העסקה, השווי שנקבע על ידי השמאי מהווה נקודת עוגן ממנה ניתן לקבל החלטות. במידה ולא משתמשים באותה השמאות לתהליך מכירת הנכס או לקבלת מימון הרי שאין משמעות יתירה בניהול משא ומתן עם השמאי על העלאת שווי השומה. אולם, כאשר מבצעים שמאות לטובת הבנק בכדי לקבל מימון במסגרת העסקה, ברור לכל שככל שהשמאי יקבע שווי גבוה יותר כך ניתן יהיה לקבל מימון גבוה יותר לעסקה, במידת הצורך.

במקרים אלה בהחלט כדאי לנהל משא ומתן עם השמאי באשר לשווי הנכס, לבחון על אילו עסקאות השוואה הוא התבסס (האם ישנן עסקאות השוואה? האם הן דומות לנכס הנישום?), מה הם היתרונות הגלומים בנכס שניתן לתרגמם לשווי שאולי לא נכנסו לשיקולי השמאי (רמת גמר ומצב תחזוקתי לעומת נכסים דומים, מיקום אסטרטגי וכו') ולנסות ולאתר אלמנטים נוספים בנכס ובשומה שיסייעו בהעלאת שוויו. מיותר לציין כי איש מקצוע שיהיה לצדכם בתהליך בהחלט יכול לסייע בפן זה.

תכניות עתידיות – המשמעות עבורכם ועבור הבנק

פעמים רבות, משקיע רוכש נכס מתוך ראייה ותכנון עתידיים. כלומר, אם מתוכננת תכנית כלשהיא באזור הכוללת את הנכס ועתידה להשביח אותו, הדבר מהווה כמובן שיקול עבור המשקיע. יש לזכור ששמאות שנערכת עבור בנק אינה לוקחת בחשבון אלמנטים אלה בשווי הנכס. הבנק בוחן את שווי הנכס כיום, לא את שוויו העתידי בהנחה שתכנית זו או אחרת תצא לפועל.

גם כאן, בעל מקצוע יידע למצוא את המסלול הנכון בין הערך העתידי של הנכס עבורכם לבין ערכו למטרות מימון עבור הבנק.

מה עושים?

כפי שראינו בסקירה קצרה זו ובקודמתה, שמאות יכולה להיות מסמך משמעותי ובעל משקל בבואכם לבחון עסקה ובבואכם לבחון מימונה באמצעות הבנק. בכדי להפיק את המרב ממנה כדאי להיעזר בצוות מומחים שיהיה לצדכם לאורך התהליך כולו.

צרו קשר עמנו ונשמח לצרף אתכם למועדון הלקוחות האיכותי שלנו כך שתוכלו גם אתם ליהנות מהזדמנויות השקעה ייחודיות ומייעוץ אובייקטיבי ומקצועי.